טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ,הינו טיפול פסיכולוגי קצר מועד, בעל שיעור הצלחה גבוה מאד. התרפיה משלבת בין הפסיכולוגיה ההתנהגותית לפסיכולוגיה הקוגניטיבית ומיועדת לשינוי בהתנהגותו של אדם, מתוך ההבנה שדפוסי החשיבה שלנו, הם המשפיעים על רגשותינו ומעשינו.

היכולת של המטופל לייצר שינוי בדפוסי החשיבה (קוגניציה) וכמו כן שינוי של דרכי פעולה (התנהגות), בתוך תהליך שכולל מפגשים שבועיים ויחד עם עזרתו של מטפל מוסמך, היא מרכזית בסוג טיפול זה והיא מלמדת ומפתחת לקיחת אחריות על חיינו ועל עצמנו.

טיפול נפשי אמנם מיועד לאלו שחוו משבר נפשי, או תשישות נפשית, אך גם לאלו שחווים קושי או מצוקה רגשית בחייהם ומעוניינים בשינוי: ביחסים עם בני הזוג, דייטינג ויצירת קשרים חברתיים, פיתוח ביטחון עצמי, תקשורת וזוגיות, מצבי משבר, תחושת ריקנות, הגשמה עצמית ועוד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול רגשי המתמקד בשינוי דפוסי חשיבה, על מנת לחולל שינוי ברמת ההתנהגות בחיינו, אך מעל הכל זוהי תרפיה שמקשרת בין הרגשות והמחשבות שלנו למעשינו בעולם והיא נחקרה והוכחה כיעילה ביותר, עבור מגוון של קשיים ומצוקות רגשיות.

תפקיד המטפל הוא לרוב אקטיבי, בניגוד לגישות אחרות והוא אף רשאי לתת משימות עבודה למטופל בין המפגשים, כאשר מוקד הטיפול הוא בכאן ועכשיו. הטיפול הוא קצר מועד ומכוון מטרה ולרוב מתמקד בסוגיות עכשוויות. מחקרים פסיכולוגים מוכיחים מעבר לכל ספק את יעילותה, בטיפול בהפרעות שונות.